1981 doğumlu, tiyatrocu, çevirmen, topluluk lideri.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat Dalı Oyunculuk Bölümünü mezunudur. Eğitimi devam ederken Bilgi Üniversitesi Atölyelerinde Mustafa Kaplan’dan “Modern Dans ve Doğaçlama” sertifikası almış, bir yandan İstanbul Devlet Tiyatrolarında “Bedreddin” adlı oyunda koreografi asistanı ve dansçı olarak profesyonel hayata adım atmıştır. 

Üniversiteden mezun olduğu 2006 yılından itibaren Beşiktaş Belediyesi Prodüksiyon Tiyatrosu, Devlet Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu, Tiyatro Ak’la Kara, GalataPerform gibi kurumlarda oyuncu, yönetmen, dansçı ve koreograf olarak çalışmıştır. 2011’de yazdığı “Meymenetsiz Musibet” adlı oyunun sahnelenmesiyle birlikte, Hakan Çeliker, Defne Koldaş ve Selin Zafertepe’nin katılımıyla Kara Kabare Tiyatro Topluluğunu kurmuştur. Topluluk için yazdığı ikinci oyun “Kamamber” 2016 Direklerarası “Özgün Yeni Metin Ödülü” kazanmıştır. Bu yıllarda aldığı Şiddetsiz İletişim eğitiminin ve deneyimlediği topluluk yaşantılarının etkisiyle, Kara Kabare Topluluğunda bir hiyerarşisizlik ve şiddetsizlik araştırması içine girmiştir. Kara Kabare çatısı aldığında yazıp yönettiği üçüncü oyun “ZBAM!” Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödüllerinde “En İyi Hareket Düzeni” ödülüne layık görülmüştür. Almanca’ya da çevrilen “ZBAM!”, Berlin’de bulunan Tak Theater tarafından sahnelenmiştir. Topluluğun dördüncü oyunu “Zenhar” ise yine Şirvan Akan tarafından yazılıp yönetilmiş, 2022 – 23 yıllarında sahnelenmiştir. Bu oyunla Kara Kabare Tiyatro Topluluğu Direklerarası Seyirci Ödüllerinde “Yenilikçi Tiyatro” ödülünü kazanmıştır.

Aynı zamanda ileri seviye yoge eğitmeni olan Akan, eğitim aldığı Cihangir Yoga’da Godfrey Devereux, Meghan Curry gibi çeşitli uluslararası alanda ün salmış eğitmenlerin ardıl çevirmenliğini üstlenme fırsatı bulmuştur. Sonraları çeviri işleri Şiddetsiz İletişim üzerine odaklanmış ve iki çevirisi yayınlanmıştır: Liv Larsson’un “Kızgınlık, Suçluluk & Utanç” kitabı ile Sura Hart’ın “Saygılı Anne-Baba Saygılı Çocuk” eseri.